Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Stylish and modern with deep, comfortable seating, the Mila right arm chaise achieves unprecedented comfort and timeless style. Natural fabric combines with relaxed tailoring to deliver a look that is both casual and sophisticated. Sleek tapered legs contribute to the contemporary appeal of this plush chaise.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 12.4 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P6437A|P6437C |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Mila Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 35.5 |
| Product Name Search | Mila Fabric Right Arm Chaise |
| Product Type | Right Arm Chaise |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 46 in and 116.84 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item. | Yes |
| Companion Skus | P6430, P6432, P6438, P6441 and P6442 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–LbKL-9cl–/ffscmc1qqndowg0capmf.pdf |
| Cubes | 59.55 |
Reviews
There are no reviews yet.