Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Casual comfort meets cool modern style in the Nest sectional. Deep, luxurious seating and sumptuous down cushions beckon. Clean lines and generously wide track arms create a distinctly modern silhouette. Stitched flanged edges add a subtle nuance to this stylish but understated sectional group.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
| Com | 15.8 |
| Cubes | 70.24 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1301-C42 |
| Date Introduced | April 2020 |
| Division | Upholstery |
| Express Ship | Yes |
| Featuredwaysku | P3342A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Nest Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 80.5 |
| Product Name Search | Nest Fabric Left Arm Loveseat |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric | 1301-010 |
| Fabric Shown | 1301-010 |
| Companion Skus | P3300A, P3330A, P3332A, P3337A, P3338A and P3341A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–yqDeIQm2–/nd8zer8b9fqrxqbqmcng.pdf |
| Optionlink | P3342 and P3342Y |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Reviews
There are no reviews yet.