Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Palisades armless chair exhibits fine craftsmanship and a distinctly modern styling. Welt trim and sleek tapered legs add to the sophisticated appeal of this piece, while nailhead trim accentuates the graceful curves and clean lines. Tapered legs capped in metal ferrules provide a chic finishing touch. A component of the Palisades sectional, this armless chair may also be used alone.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 6.2 |
|---|---|
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1724-100 |
| Fabric Shown | 1724-100 |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Marketing Labels | Palisades Sectional.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Armless Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request. | Yes |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Companion Skus | N4432, N4441 and N4442 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–kUU-XLNx–/s4gkrpfo62xepfyvo5xd.pdf |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.