Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Serena sectional showcases classic lines and a low profile, balanced by generous cushions. An angled back offers added comfort, while low arms make a modern statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.25 in and 53.98 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 14.7 |
| Created | 10/17/2024 |
| Cubes | 59.11 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1438-C42 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Featuredwaysku | P3442A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Serena Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 30.50 |
| Overall Product Width | 71.00 |
| Product Name Search | Serena Fabric Left Arm Loveseat |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 25.50 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 18.50 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric | 1438-010 |
| Fabric Shown | 1438-010 |
| Companion Skus | P3430A, P3431A, P3432A and P3441A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–b_UUKCeS–/mkakm5ixq0ktjhxukckt.pdf |
| Optionlink | P3442 and P3442Y |
Reviews
There are no reviews yet.