Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Bliss sectional offers a deep seat and back that are crafted with relaxation in mind. Part of the Plush collection of incredibly comfortable seating, this sectional can be configured with loveseats, armless chairs, corner chairs and ottomans for an almost endless number of configurations.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Com | 15.4 |
| Cubes | 64.17 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Cutandsewnumber | 1354-C41 |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P7441A |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Bliss Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25.5 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Back Pillow | (2) Tight back |
| Fabric | 1354-002 |
| Fabric Shown | 1354-002 |
| Companion Skus | P7430A, P7431A, P7432A, P7435A, P7436A and P7442A |
| Optionlink | P7441 and P7441Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–cG4mD00d–/frrp50u3xeb6l2iffewg.pdf |
| Marketing Labels | Bliss Sectional Tear Pad.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.