Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Inspired by iconic ’70s design, the sloped back and rounded lines of the St. Tropez left arm chair create a cloud-like form. Designed as part of the St. Tropez sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 20.00 in and 50.8 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Companion Skus | N3730, N3732 and N3735 |
| Cubes | 47.27 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31.75 |
| Overall Product Width | 51.00 |
| Product Type | Left Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 26.00 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| Com | 12.3 |
| Depth | 42.00 in (106.68 cm) |
| Height | 31.75 in (80.64 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–wkUSe7zq–/fvd0bdtfpsqs7hpbneha.pdf |
| Marketing Labels | Interiors_St Tropez Sectional.pdf |
| Width | 51.00 in (129.54 cm) |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| This frame is not a stand-alone item | Yes |
| Tight back | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.