Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura sectional. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the floor. Deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 193.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1501-012 |
| Fabric Shown | 1501-012 |
| Kitted Skus | P3530A, P3532A, P3541A, P3542A |
| Marketing Labels | Ventura Fabric Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 137.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | P3530A Ventura Armless Chair, P3532A Ventura Corner Chair, P3541A Ventura Right Arm Loveseat and P3542A Ventura Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 388.0 |
| Total Shipping Weight | 388.0 |
| Website Material | Fabric |
| Bustle back | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Wooden block feet in Java finish | Yes |
| Curved track arm | Yes |
| Companion Skus | P3535A, P3536A, P3537A, P3538A and P3540A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–li-FHJA4–/nsibgh99zqeltnbqzwue.pdf |
| Qty On Hand | |
| Sectional Skus | P3530A, P3532A, P3541A and P3542A |
| Finish Shown | WDF – 664 Java – Cerused |
| Depth | 107.5 in (273.05 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 137.5 in (349.25 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.