Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
An iconic design makes a daringly simple statement in the Ellison cocktail table. Uncomplicated lines create sophistication with an Adobe faux stone finish on the top and a sandblasted white finish on the base. Non-marring, heavy-duty casters are included on the bottom of this 54-inch table.
Product Details
| Cubes | 41.14 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 315 Adobe |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 15.50 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 190.0 |
| Total Shipping Weight | 190.0 |
| Website Material | Wood |
| Pitted faux stone in Adobe finish on top section, quartered ash wood reveal and bottom section in Sandblasted White finish | Yes |
| Non-marring heavy-duty casters | Yes |
| Depth | 54 in (137.16 cm) |
| Height | 15.50 in (39.37 cm) |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Qty On Hand | 70 |
Reviews
There are no reviews yet.