Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Cameron sofa invites comfort with its deeply padded, oversized arms, rounded corners and plush cushions. The roll-top back pillows boast deep 4-inch boxing on the sides. And a slightly reclined back panel provides a relaxing style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.50 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 79.50 in and 201.93 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Roll top with 4″ boxing on sides |
| Cubes | 70.1 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Featuredwaysku | P1907A |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 26.25 |
| Overall Product Width | 97.25 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18.75 in and 47.63 cm |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Website Material | Fabric |
| Hidden feet | Yes |
| Oversized roll arm | Yes |
| Roll-top back pillows | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Seat Width | 79.5 in and 201.93 cm |
| Com | 20.1 |
| Depth | 38.50 in (97.79 cm) |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Height | 26.25 in (66.67 cm) |
| Width | 97.25 in (247.02 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.