Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Rounded arms and deeply plush cushions offer both comfort and style for the Harrison leather sofa. Stitched details run from the arms down the sides, giving the design a tailored look. Block feet are rounded for a more modern finish.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Ba | 82 in and 208.28 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Col | 239.8 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 5887LO |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 37.5 |
| Overall Product Width | 100 |
| Product Name Search | Harrison Leather Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 27.5 in and 69.85 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Seat Width | 82 in and 208.28 cm |
| Website Material | Leather |
| Transitional style | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Round feet | Yes |
| Stitch detail | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.