Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
“X” marks the spot and adds a tailored style to the Vaughn sofa. The unique stitched detailing crosses the edges of the track arms, giving the transitional design a polished aspect. Block feet and deep cushions complete the look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.75 in and 60.33 cm |
|---|---|
| Ba | 74.50 in and 189.23 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border |
| Cubes | 71.58 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Featuredwaysku | P1097A |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 29.00 |
| Overall Product Width | 90.25 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.25 in and 59.05 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 74.5 in and 189.23 cm |
| Shipping Weight | 179.0 |
| Total Shipping Weight | 179.0 |
| Box-edge pillows | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Block feet | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Website Material | Fabric |
| Com | 19.1 |
| Depth | 39.25 in (99.7 cm) |
| Height | 29.00 in (73.66 cm) |
| Width | 90.25 in (229.24 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.