Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping on the Ventura leather power motion sofa. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the block feet. Deep seat cushions and a bustle back provide the ultimate in comfort, while smooth controls offer a full recline on the two outside seats.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Ba | 77 in and 195.58 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Bustle back |
| Cubes | 78.9 |
| Leather | 344-020 |
| Leather Shown | 344-020 |
| Motion Type | Powered |
| Overall Product Height | 38.5 |
| Overall Product Width | 87.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Power Motion Sofa |
| Productionplant | Plant 12 |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Height | 19.5 in and 49.53 cm |
| Shipping Weight | 327.1 |
| Total Shipping Weight | 327.1 |
| Website Material | Leather |
| Bustle back | Yes |
| USB ports | Yes |
| Curved track arm | Yes |
| Wooden block feet in Kona finish only | Yes |
| Stationary center seat | Yes |
| Power footrests & headrests | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Seat Width | 77 in and 195.58 cm |
| Depth | 38.25 in (97.16 cm) |
| Height | 38.5 in (97.79 cm) |
| Width | 87.5 in (222.25 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.