Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A traditional rolled arm finds a new freedom of expression with a gentle scroll on the Keirnan swivel chair. The arm sweeps up to a softly sloping back that offers style and comfort. Knife-edge cushions complete the plush design for a modern take on a classic look.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.25 in and 64.14 cm |
|---|---|
| Ba | 24.00 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 35.73 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1356-CS2 |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1356-202 |
| Fabric Shown | 1356-202 |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Made To Order | Yes |
| Newintroductions | New |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | P4362S |
| Product Name Search | Keirnan Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.00 in and 53.34 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Fabric |
| 360-degree swivel base | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Knife-edge back pillow | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 38.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
Reviews
There are no reviews yet.