Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura sofa. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the floor. Three deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.00 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 78.50 in and 199.39 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 74.38 |
| Finish Shown | WDF – 793 Walnut |
| Leather | 324-222 |
| Leather Shown | 324-222 |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 34.00 |
| Overall Product Width | 89.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.50 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 212.0 |
| Total Shipping Weight | 212.0 |
| Website Material | Leather |
| Bustle back | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Curved track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Wooden block feet in Walnut finish | Yes |
| Seat Width | 78.5 in and 199.39 cm |
| Depth | 41.50 in (105.41 cm) |
| Height | 34.00 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 14 |
| Width | 89.50 in (227.33 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.