Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A traditional rolled arm finds a new freedom of expression with a gentle scroll on the Keirnan loveseat. The arm sweeps up to a softly sloping back that offers style and comfort. Knife-edge cushions complete the plush design for a modern take on a classic look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.50 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Ba | 82.00 in and 208.28 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
| Cubes | 86.77 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1356-202 |
| Fabric Shown | 1356-202 |
| Featuredwaysku | P4367A |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 33.50 |
| Overall Product Width | 96.50 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16.75 in and 42.55 cm |
| Seat Width | 82 in and 208.28 cm |
| Shipping Weight | 205.0 |
| Total Shipping Weight | 205.0 |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Website Material | Fabric |
| Com | 21.4 |
| Depth | 41.00 in (104.14 cm) |
| Height | 33.50 in (85.09 cm) |
| Width | 96.50 in (245.11 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.