Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Overlapping arches create an architectural look in the Altea outdoor chaise. The base is created from teak in Sun Washed finish. This chaise offers all-day comfort with luxe all-weather seat and back cushions. The slatted back can be raised or lowered as needed.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 34.25 in and 87 cm |
|---|---|
| Ba | 27 in and 68.58 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 5 |
| Cubes | 27.15 |
| Cushion Content Details | Reticulated Foam Core, Polyester Fibers |
| Cushion Product Name | #1 Quick Dry Foam Cushion |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Finish Shown | WDF – Sun Washed |
| Furniturecoveringraphite | C2389O |
| Furniturecoverinlightgrey | C2389BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 41 |
| Overall Product Width | 30 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Chaise |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX1 – Insert |
| Seat Depth | 50 in and 127 cm |
| Seat Height | 14 in and 35.56 cm |
| Seat Width | 27 in and 68.58 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Removable seat cushions of high-resiliency foam and polyester fiber in water-resistant tick | Yes |
| Teak frame in Sun Washed finish | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Sun Washed finish is semi-transparent, allowing the natural variations in wood grain and color to show through | Yes |
| Variation in finish color from piece to piece and within each individual piece of furniture is normal and expected | Yes |
| Depth | 88.25 in (224.16 cm) |
| Height | 41 in (104.14 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 29 |
Reviews
There are no reviews yet.