Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A distinctive open weave in all-weather wicker elevates the style of the laid-back Atlas arm chair. The teak frame has sleek and shapely lines that offer a stunning base. The mix of materials crafts a uniquely elegant style for outdoor living. Optional purchase fabric pad also available.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.06 in and 63.65 cm |
|---|---|
| Cubes | 24.75 |
| Finish Shown | WDF – Sea Oat and WVF – Pampas |
| Overall Product Height | 33.50 |
| Overall Product Width | 23.25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Type | Arm Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 20.31 in and 51.59 cm |
| Seat Height | 18.25 in and 46.36 cm |
| Seat Width | 20.13 in and 51.13 cm |
| Shipping Weight | 57.1 |
| Total Shipping Weight | 57.1 |
| Website Material | Wood and Woven |
| Optional seat pad (X09544C) available for separate purchase | Yes |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Exposed teak in Sea Oat finish with woven seat and back of all-weather wicker in Pampas finish | Yes |
| Depth | 25.19 in (63.98 cm) |
| Height | 33.50 in (85.09 cm) |
| Width | 23.25 in (59.05 cm) |
| Qty On Hand | 8 and DC 22 |
Reviews
There are no reviews yet.