Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Avea outdoor chair is a stunning design evoking the tropics. Its lush cushion and back pillow are nestled within a base and back constructed of split cane all-weather wicker. The high back is created with airy circles that add lightness and effortless style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.8 |
|---|---|
| Cubes | 36.35 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Furniturecoveringraphite | C9223O |
| Furniturecoverinlightgrey | C9223BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 43.5 |
| Overall Product Width | 30 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Metal |
| Stainless steel frame, wrapped in All-Weather Wicker in Egret Grey finish | Yes |
| Exteriors grade materials | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Includes 1 21″ knife-edge throw pillow | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Depth | 32 in (81.28 cm) |
| Height | 43.5 in (110.49 cm) |
| Qty On Hand | 36 |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.