Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With a refined modern look and a nod to the California lifestyle, the Monterey sectional features graceful curves, flanged edges and gently contoured aluminum legs. Fully upholstered in all-weather fabric, it brings casual elegance to the contemporary outdoor living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (7) Fiber, Knife-edge weltless with flange |
|---|---|
| Cubes | 208.77 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Kitted Skus | O4830, O4832, O4841, O4842 |
| Marketing Labels | Monterey Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Pieces Shown | O4830 Monterey Armless Chair, O4832 Monterey Corner Chair, O4841 Monterey Right Arm Loveseat and O4842 Monterey Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Shipping Weight | 405.0 |
| Total Shipping Weight | 405.0 |
| Website Material | Fabric |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Brushed aluminum legs in clear powder-coat finish | Yes |
| Fully upholstered | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective covers available for individual components for an additional charge | Yes |
| Fiber back knife-edge pillows with flange | Yes |
| Companion Skus | O4837 and O4838 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Dm9aZENk–/d5vf3iyyv3k1apkkc6zx.pdf |
| Sectional Skus | O4830, O4832, O4841 and O4842 |
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Depth | 30.5 in and 77.47 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
Reviews
There are no reviews yet.