Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Sharply modern design forms the angled base of the Hermosa outdoor chair. The seat and back cushions appear to float between the teak sides in Weathered Teak finish. The weather-resistant materials and performance fabric offer a comfortable seat in any outdoor setting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Ba | 21.5 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Com | 1.8 |
| Cubes | 32.81 |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C9113O |
| Furniturecoverinlightgrey | C9113BO |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Teak frame in Weathered Teak finish | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Exterior grade wood & materials | Yes |
| Tight seat and back | Yes |
| Seat Width | 21.5 in and 54.61 cm |
| Depth | 32.5 in (82.55 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
| Qty On Hand | 31 |
Reviews
There are no reviews yet.