Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Ibiza chair showcases a sleekly modern teak frame that’s complemented with deeply comfortable cushions. A unique panel on the back offers visual interest created with twisted abaca all-weather wicker. It’s an elevated chair design that offers a fresh take on outdoor seating.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.25 in and 59.05 cm |
|---|---|
| Ba | 25.00 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | () Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 3 |
| Cubes | 29.74 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak and WVF – Pebble |
| Frameonlysku | O1022F |
| Furniturecoveringraphite | C1022O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1022BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31.75 |
| Overall Product Width | 31.00 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 21.50 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17.50 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Wood and Woven |
| Box-edge, loose fiber back pillow | Yes |
| Exteriors grade wood & materials | Yes |
| Back insert is twisted abaca All-Weather Wicker in Pebble finish | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Teak frame in Weathered Teak finish | Yes |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Depth | 37.00 in (93.98 cm) |
| Featuredwaysku | O1022A |
| Height | 31.75 in (80.64 cm) |
| Width | 31.00 in (78.74 cm) |
| Qty On Hand | 64 |
Reviews
There are no reviews yet.