Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Layton outdoor chair’s teak frame in Sea Oat finish takes a unique curving path, with the arms sweeping through the upholstered back. With the shelter form of the back and a sumptuous deep seat, the design offers a beautiful comfort destination.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.75 in and 60.33 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Com | 3.4 |
| Created | 10/10/2023 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 6107-001 |
| Fabric Shown | 6107-001 |
| Finish Shown | WDF – Sea Oat |
| Furniturecoverinlightgrey | C5503BO |
| Overall Product Height | 32.00 |
| Overall Product Width | 31 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 15.00 in and 38.1 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wood feet | Yes |
| Wood arm | Yes |
| Depth | 35 in (88.9 cm) |
| Height | 32.00 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 26 |
| Width | 31 in (78.74 cm) |
| $modifiedat | 20231010100226 |
Reviews
There are no reviews yet.