Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Lomani outdoor chair showcases a curvaceous design. The plush seat, flowing down to a swivel base, is embraced by a stunning shelter back crafted with an open rope weave. A knife-edge back cushion adds to the overall comfort story.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 36.00 in and 91.44 cm |
|---|---|
| Ba | 33.00 in and 83.82 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 5.4 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Furniturecoverinlightgrey | C813SBO |
| Overall Product Height | 36.00 |
| Overall Product Width | 40.50 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 20.25 in and 51.44 cm |
| Seat Height | 17.50 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Seat Width | 33 in and 83.82 cm |
| Depth | 36.00 in (91.44 cm) |
| Height | 36.00 in (91.44 cm) |
| Width | 40.50 in (102.87 cm) |
| 360-degree swivel | Yes |
| Loose back pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight seat | Yes |
| Woven rope in Driftwood finish on a powder-coated aluminum frame | Yes |
| Qty On Hand | 68 |
Reviews
There are no reviews yet.