Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Rounded forms offer soft texture in teak on the Montaigne outdoor chair 1/2. The oversized seat allows stretch-out comfort for one or two. And the performance fabric and weather-resistant foam ensure a plush perch for outdoor living.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 41 in and 104.14 cm |
| Com | 5.3 |
| Cubes | 49.04 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6070-002 |
| Fabric Shown | 6070-002 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C3383O |
| Furniturecoverinlightgrey | C3383BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 46.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Chair 1/2 |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 28.5 in and 72.39 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Seat Width | 41 in and 104.14 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Recommended throw pillow size is (1) 20″x20″ | Yes |
| Teak frame in Weathered Teak finish | Yes |
| Exterior grade wood & materials | Yes |
| Accent throw pillow available at an additional charge | Yes |
| Exteriors Plush removable seat cushion | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Loose, fiber back pillow | Yes |
| Depth | 37 in (93.98 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 46.5 in (118.11 cm) |
| Qty On Hand | 61 |
Reviews
There are no reviews yet.