Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Teak in a Weathered Teak finish is simply shaped for the chic Calais side chair. The front legs take a straight approach, while the back legs slope to the floor, complementing the gently arched back. An upholstered seat ensures that dining al fresco is a comfortable as it is stylish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.25 |
|---|---|
| Cubes | 29.25 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C4541O |
| Furniturecoverinlightgrey | C4541BO |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 20.5 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Type | Side Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 18.63 in and 47.32 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.5 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 38.6 |
| Total Shipping Weight | 38.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Arched wood back | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Teak frame in Weathered Teak finish | Yes |
| Upholstered seat | Yes |
| Stainless steel glides | Yes |
| Depth | 23.5 in (59.69 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Width | 20.5 in (52.07 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.