Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Salinas outdoor chair has an innovative style that’s crafted from a soft-knit sock weave wrapped around a curvaceous aluminum frame. The texture of the frame is complemented with a comfortably deep seat cushion and a loose back pillow. The unique design offers an elevated look for outdoor living.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 18.48 |
|---|---|
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 27 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Arm Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 15 in and 38.1 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 45.0 |
| Total Shipping Weight | 45.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Finish Shown | WVF – Dark Umber |
| Modern style | Yes |
| Knife-edge back pillow | Yes |
| “Sock”-knit upholstered frame | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Qty On Hand | 6 |
| Depth | 26 in (66.04 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.