Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A modern spin on the classic papasan chair, the Santa Monica outdoor swivel chair offers texture and flow. The all-weather weave in Pebble finish adds a tactile quality while creating a beautiful, natural look.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Ba | 37 in and 93.98 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 4.4 |
| Created | 10/10/2023 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6077-002 |
| Fabric Shown | 6077-002 |
| Finish Shown | WVF – Pebble |
| Frameonlysku | O8223SF |
| Furniturecoverinlightgrey | C823SBO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 39.25 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 22.25 in and 56.52 cm |
| Seat Height | 15.75 in and 40.01 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Seat Width | 37 in and 93.98 cm |
| Depth | 35 in (88.9 cm) |
| Featuredwaysku | O8223SA |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Qty On Hand | 34 |
| Width | 39.25 in (99.7 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.