Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and elegant design. The clean, modern design of the Avanni sectional features a linear, low-profile frame, track arms and cylindrical aluminum legs. Deep, sumptuous cushions create a soft, inviting look. Upholstered in all-weather fabric, this luxurious piece lends style and sophistication to any outdoor space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (6) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 36.9 |
| Cubes | 194.54 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6002-000 |
| Fabric Shown | 6002-000 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Furniturecoveringraphite | C8033O, C8034O and C8040O |
| Furniturecoverinlightgrey | C8033BO, C8034BO and C8040BO |
| Kitted Skus | O8033, O8034, O8040 |
| Marketing Labels | Avanni Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 4 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 169 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | O8033 Avanni Right Arm Cuddler, O8034 Avanni Left Arm Cuddler and O8040 Avanni Armless Loveseat |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 30.5 in and 77.47 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 335.0 |
| Total Shipping Weight | 335.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Accent throw pillows available for an additional charge | Yes |
| Aluminum legs with clear powder coat finish | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Protective covers available for individual components for an additional charge | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Fiber back pillow | Yes |
| Companion Skus | O8030, O8031, O8032, O8041 and O8042 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–_dT6Z9hu–/b8jdtcf0r3qva9xmpenp.pdf |
| Sectional Skus | O8033, O8034 and O8040 |
| Depth | 65 in (165.1 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 169 in (429.26 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.