Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A generously rounded profile makes a distinctive style statement in the Sarene outdoor swivel chair. The arms arc gently away from the seat on an all-weather woven frame with a swivel base. A deep back and seat cushion and 360-degree turn provide supreme comfort for outdoor living.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27.00 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 27.00 in and 68.58 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 3.4 |
| Cubes | 40.39 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6131-012 |
| Fabric Shown | 6131-012 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WVF – Dark Thatch |
| Frameonlysku | O4472SF |
| Furniturecoverinlightgrey | C472SBO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 40.50 |
| Product Name Search | Sarene Outdoor Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 20.00 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 90.4 |
| Total Shipping Weight | 90.4 |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Made To Order | Yes |
| Seat Width | 27 in and 68.58 cm |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Qty On Hand | 20 |
Reviews
There are no reviews yet.