Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and stylish design. The Taylor sofa features a clean, contemporary frame with narrow tapered track arms and cylindrical aluminum feet. A single plush cushion with welting offers plenty of room to relax, while five loose fiber back pillows create an inviting, laid-back feel.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 29 in and 73.66 cm |
|---|---|
| Ba | 80.5 in and 204.47 cm |
| Back Pillow | (5) Fiber, Knife-edge with welt |
| Com | 16.5 |
| Cubes | 77.84 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C7417O |
| Furniturecoverinlightgrey | C7417BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 87.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 31.5 in and 80.01 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Seat Width | 80.5 in and 204.47 cm |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Brushed aluminum legs in clear powder-coat finish | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Five (5) loose, knife-edge with welt, fiber back pillows | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Fully upholstered | Yes |
| Depth | 38.5 in (97.79 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 87.5 in (222.25 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.