Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Solana outdoor swivel chair is a relaxed design with a distinctive knife-edge pleat on the front of the arms. A fully upholstered 360-swivel frame creates softness while the cushions and back pillows offer incredible comfort in all-weather style. It’s an outdoor seat with the look of a gorgeous interior chair.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 27.5 in and 69.85 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 9.9 |
| Cubes | 29.86 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6119-000 |
| Fabric Shown | 6119-000 |
| Furniturecoveringraphite | C792SO |
| Furniturecoverinlightgrey | C792SBO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 34.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 27 in and 68.58 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Aluminum swivel base | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Fully upholstered | Yes |
| Loose, knife-edge fiber back pillows | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Seat Width | 27.5 in and 69.85 cm |
| Depth | 38.5 in (97.79 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Width | 34.5 in (87.63 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.