Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A unique bell shaped pedestal defines a modern look for the Laurel outdoor table. Crafted of glass-reinforced concrete with a plaster texture in Quarry finish. It’s a sophisticated style for today’s outdoor living.
Product Details
| Cubes | 37.24 |
|---|---|
| Kitted Skus | X10272, X10274 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | X10272 Laurel Dining Table Top and X10274 Laurel Dining Table Base |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 318.7 |
| Total Shipping Weight | 318.7 |
| Website Material | Concrete |
| Glass-reinforced concrete round 60″ top and conic pedestal base, both with plaster texture in Quarry finish | Yes |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Furniturecoverinlightgrey | C0272BO |
| Depth | 60 in (152.4 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 0 and DC 6 |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.