Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Is it a trick of the imagination or a feat of aerodynamic prowess that created the Mara chair A combination of both, this contemporary design features a beautifully angled wood frame, while the seat is a traditional upholstered look. Appearing to float on two legs, this sophisticated chair is solidly situated on earth, even though the effect is divine.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 22.5 in and 57.15 cm |
| Chaise Depth | 30 in and 76.2 cm |
| Com | 3.3 |
| Cubes | 32.81 |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle Outdoor |
| Furniturecoveringraphite | C5923O |
| Furniturecoverinlightgrey | C5923BO |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 30 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Seat Width | 22.5 in and 57.15 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Wood |
| Tight seat and back | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Exterior grade wood & materials | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Teak frame in Smoked Truffle finish | Yes |
| Depth | 36 in (91.44 cm) |
| Featuredwaysku | O5923A |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 22 |
Reviews
There are no reviews yet.