Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and elegant design. The clean, modern design of the Avanni left arm loveseat features a linear, low-profile frame, a single track arm and cylindrical aluminum legs. Plush cushions create a soft, inviting look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 14.8 |
| Cubes | 67.08 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C8042O and C80RPO |
| Furniturecoverinlightgrey | C8042BO and C80RBO |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Avanni Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 65.5 |
| Product Name Search | Avanni Outdoor Left Arm Loveseat |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 30.5 in and 77.47 cm |
| Seat Height | 15 in and 38.1 cm |
| Seat Width | 62 in and 157.48 cm |
| Shipping Weight | 135.0 |
| Total Shipping Weight | 135.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| This frame may be used as a standalone item | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Aluminum legs with clear powder coat finish | Yes |
| Accent throw pillows available for an additional charge | Yes |
| Fiber back pillow | Yes |
| Recommended size is (1) 24″x24″ & (1) 21″x21″ | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Companion Skus | O8030, O8031, O8032, O8033, O8034, O8040 and O8041 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–_dT6Z9hu–/b8jdtcf0r3qva9xmpenp.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.