Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Featuring an all-weather soft-knit sock weave in Nordic Grey wrapped around an aluminum frame, the Santa Cruz arm chair offers luxurious comfort and modern appeal with an organic touch. The barrel-shaped seat rests on delicate but strong Silver Mist powder-coated stainless steel splayed and tapered legs. A comfortable cushion and back pillow are soft and inviting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 30 in and 76.2 cm |
|---|---|
| Com | 4.25 |
| Cubes | 14.84 |
| Fabric | 6031-000 and 6048-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 and 6048-000 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | MTF – Silver Mist and WVF – Nordic Grey |
| Furniturecoveringraphite | C2545O |
| Furniturecoverinlightgrey | C2545BO |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 26.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Rooms | Bernhardt_Allure_2019_Catalog-0002.jpg |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 18.19 in and 46.2 cm |
| Seat Height | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 41.8 |
| Total Shipping Weight | 41.8 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| “Sock” upholstery material in Nordic Grey | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Silver Mist powder-coated finish on stainless steel frame | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Upholstered reticulated foam seat cushion and back pillow | Yes |
| Depth | 28 in (71.12 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 26.25 in (66.67 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.