Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Balancing organic appeal with a distinctly modern aesthetic, the Wailea corner chair features a unique, overstuffed sock weave in a contemporary Nordic Grey. The soft-knit, all-weather material wraps around an aluminum frame, offering unexpected texture and a relaxed feel. Featuring exposed legs in Oyster finish, this chair can be used alone or as part of the Wailea sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 34.5 in and 87.63 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 5 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Finish Shown | MTF – Oyster and WVF – Nordic Grey |
| Furniturecoveringraphite | C1632O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1632BO |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Wailea Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 28.5 |
| Overall Product Width | 34.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Wailea Outdoor Corner Chair |
| Product Type | Corner Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Recommended throw pillow sizes & quantities are (1) 21″x21″ & (1) 20″x20″ | Yes |
| Base finish in Oyster | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| May be used as a standalone item | Yes |
| Powder-coated aluminum frame, covered with knitted sock weave in Nordic Grey finish | Yes |
| Loose, knife-edge fiber back pillow | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Companion Skus | O1630, O1635 and O1636 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–HCxFgLqK–/vp2quxu9hzsuyevrxuck.pdf |
| Seat Width | 34.5 in and 87.63 cm |
| Website Material | Fabric |
| Qty On Hand | 134 |
Reviews
There are no reviews yet.