Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Lomani outdoor sofa showcases a curvaceous design. The plush seat, flowing down to rounded block feet, is embraced by a stunning shelter back crafted with an open rope weave in Driftwood finish. Knife-edge back cushions add to the overall comfort story.
Features
| Fabric | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
Product Details
| Arm Height | 36.5 in and 92.71 cm |
|---|---|
| Ba | 74 in and 187.96 cm |
| Back Pillow | (2) Knife-edge without welt |
| Com | 9.4 |
| Cubes | 96.98 |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Furniturecoveringraphite | C8157O |
| Furniturecoverinlightgrey | C8157BO |
| Overall Product Height | 36.5 |
| Overall Product Width | 84.5 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Plant 6 |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 31.5 in and 80.01 cm |
| Seat Height | 14 in and 35.56 cm |
| Seat Width | 75 in and 190.5 cm |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Depth | 38 in (96.52 cm) |
| Height | 36.5 in (92.71 cm) |
| Width | 84.5 in (214.63 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Woven rope | Yes |
| Qty On Hand | 33 |
Reviews
There are no reviews yet.