Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A boldly shaped and flowing base supports a freeform top on the Fresco accent table. The modern organic style has rounded edges and curves that offer an unstructured design. The outdoor design is crafted of glass-reinforced concrete with a plaster texture in Chalky White.
Product Details
| Cubes | 10.14 |
|---|---|
| Overall Product Height | 16.14 |
| Overall Product Width | 30.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Accent Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Kidney |
| Shipping Weight | 92.6 |
| Total Shipping Weight | 92.6 |
| Website Material | Concrete |
| Glass-reinforced concrete with plaster texture in Chalky White finish | Yes |
| Irregularly shaped top and base | Yes |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Depth | 19.09 in (48.49 cm) |
| Height | 16.14 in (41 cm) |
| Qty On Hand | 23 |
| Width | 30.50 in (77.47 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.