Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Balancing organic appeal with a distinctly modern aesthetic, the Wailea daybed features a unique, overstuffed sock weave in a contemporary Nordic Gray. The soft-knit, all-weather material wraps around an aluminum frame, offering unexpected texture and a relaxed feel. A high resiliency foam cushion and plush fiber back pillows create a luxurious resting place, while exposed legs in a Luster Gray finish add a sleek finishing touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (5) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 5.4 |
| Cubes | 80.56 |
| Fabric | 6031-002 |
| Fabric Shown | 6031-002 |
| Finish Shown | MTF – Oyster and WVF – Nordic Grey |
| Frameonlysku | O2019F |
| Furniturecoveringraphite | C2019O |
| Furniturecoverinlightgrey | C2019BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 28.5 |
| Overall Product Width | 70.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Daybed |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 98.0 |
| Total Shipping Weight | 98.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Base finish in Oyster | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Five (5) loose, knife-edge fiber back pillows | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Seat cushion is high-resiliency foam with polyester fiber wrap in water-resistant tick | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Powder-coated aluminum frame, covered with knitted sock weave in Nordic Grey finish | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 53 in (134.62 cm) |
| Height | 28.5 in (72.39 cm) |
| Width | 70.5 in (179.07 cm) |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.