Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Shaped and curved teak supports run parallel to each other on the Bristol outdoor cocktail table. The smooth wood finds its perfect contrast in the textured band around the glass-reinforced concrete top. The surface is perfectly flat, showcasing the top’s Sand Grey finish.
Product Details
| Cubes | 24.75 |
|---|---|
| Finish Shown | CCF – Sand Grey and WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C5021O |
| Furniturecoverinlightgrey | C5021BO |
| Kitted Skus | X05021B, X05021T |
| Overall Product Height | 16.50 |
| Overall Product Width | 59.63 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | X05021B Bristol Cocktail Table Base and X05021T Bristol Cocktail Table Top |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 222.5 |
| Total Shipping Weight | 222.5 |
| Website Material | Concrete and Wood |
| Ends are open | Yes |
| Glass-reinforced concrete top in Sand Grey finish, with smooth top surface and textured sides | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Soid teak base in Weathered Teak finish on two parallel legs | Yes |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Height | 16.50 in (41.91 cm) |
| Qty On Hand | 102 |
| Width | 59.63 in (151.46 cm) |
| Depth | 28.00 in (71.12 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.