Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors offers an eclectic array of artistic tables with a distinctly modern styling. Crafted from cast aluminum in Graphite finish, the Cerchi outdoor cocktail table features seven tulip tables of varying sizes with slender stems connecting them to a central base. This sculptural, organic design offers shape and movement with one-of-a-kind appeal.
Product Details
| Cubes | 28.18 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – Graphite |
| Furniturecoveringraphite | C4007O |
| Furniturecoverinlightgrey | C4007BO |
| Overall Product Height | 19.13 |
| Overall Product Width | 51.19 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shipping Weight | 176.0 |
| Total Shipping Weight | 176.0 |
| Website Material | Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Seven small cast aluminum tables in various sizes, connected to a central base, all in Graphite finish | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Shape | Rectangular and Shaped |
| Depth | 34.25 in (87 cm) |
| Height | 19.13 in (48.59 cm) |
| Width | 51.19 in (130.02 cm) |
| Qty On Hand | 35 |
Reviews
There are no reviews yet.