Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A modern organic design showcases the look of rough-hewn stone over the teak base of the Trouville dining table. The round, concrete top offers a chiseled edge and is finished in Sand Grey. The balance of natural materials is formed with intersecting curved pedestals in loops of teak. The natural style, at home in an outdoor setting, is equally beautiful indoors.
Product Details
| Cubes | 16.92 |
|---|---|
| Kitted Skus | X08272, X08273 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | X08272 Trouville Dining Table Top and X08273 Trouville Dining Table Base |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 271.2 |
| Total Shipping Weight | 271.2 |
| Website Material | Concrete and Wood |
| Table top of glass-reinforced concrete in Sand Grey finish, supported by teak wood base in Weathered Teak finish | Yes |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Depth | 60.00 in (152.4 cm) |
| Height | 30.00 in (76.2 cm) |
| Overall Product Height | 30.00 |
| Overall Product Width | 60.00 |
| Qty On Hand | 51 |
| Width | 60.00 in (152.4 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.