Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Characterized by exceptional luxury and sophisticated design, Bernhardt Exteriors offers a selection of elegant yet durable accent tables. Inspired by ancient earthenware, the Maya round accent table is sculpted from glass-reinforced concrete in a bold black finish. Silver highlights accentuate the contours and lend a time-worn look.
Product Details
| Cubes | 4.39 |
|---|---|
| Furniturecoveringraphite | C1123O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1123BO |
| Overall Product Height | 16.13 |
| Overall Product Width | 14.56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Diameter | 14.5625 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Accent Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 41.0 |
| Total Shipping Weight | 41.0 |
| Website Material | Concrete |
| Adjustable glides | Yes |
| Glass reinforced concrete in Black finish with silver highlights and polyurethane protective top coat | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Depth | 14.56 in (36.98 cm) |
| Height | 16.13 in (40.97 cm) |
| Width | 14.56 in (36.98 cm) |
| Qty On Hand | 84 |
Reviews
There are no reviews yet.