Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
An unexpected twisted rope detail offers fresh originality on the Andros outdoor swivel chair. Rope-wrapped vertical panels connect an exposed wood base platform and the curved back frame. Deep seating and a plush back pillow add comfort and style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26.00 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 26.25 in and 66.67 cm |
| Back Pillow | (1) Knife-edge without welt |
| Cubes | 28.36 |
| Introductions | NewAll and NewExteriors |
| Overall Product Height | 26.00 |
| Overall Product Width | 30.00 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Com | 3.9 |
| Fabric | 6145-012 |
| Fabric Shown | 6145-012 |
| Newintroductions | New |
| Seat Width | 26.25 in and 66.67 cm |
| Depth | 32.00 in (81.28 cm) |
| Featuredwaysku | O2782SA |
| Furniturecoverinlightgrey | C2782SO |
| Height | 26.00 in (66.04 cm) |
| Width | 30.00 in (76.2 cm) |
| Available in select Exteriors performance fabrics | Yes |
| Knife-edge back pillow and tight seat | Yes |
| Modern style | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Teak frame in Smoked Truffle finish with rope-wrapped support panels in Oxford Brown finish | Yes |
| Qty On Hand | 35 |
| $modifiedat | 20250423052123 |
Reviews
There are no reviews yet.