Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Alton cocktail table has a seven-sided design, giving it a unique freeform style over a plinth base. The natural oak wood grain is highlighted with end-grain details on the top and a textural look. Finished in Zeno, this table makes a stunning modern organic statement.
Product Details
| Cubes | 24.21 |
|---|---|
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Motion Type | With Casters |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 57.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 116.4 |
| Total Shipping Weight | 116.4 |
| Website Material | Wood |
| Heavy duty casters | Yes |
| Wire-brushed oak with mitered top and end-grain detail in Nix finish | Yes |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Width | 57.38 in (145.75 cm) |
| Qty On Hand | 21 |
| $modifiedat | 20250423044130 |
Reviews
There are no reviews yet.