Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Inspired by iconic 1970s design, the Croft cocktail table takes a low profile in bold style. The corners are softened on the mahogany base, finished in Forry. The top in semi-polished bluestone marks a balance between dark and light, wood and stone.
Product Details
| Cubes | 42.91 |
|---|---|
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 15 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 297.0 |
| Total Shipping Weight | 297.0 |
| Website Material | Resin and Stone |
| Casters | Yes |
| Mahogany base in Forry finish with semi-polished bluestone table top | Yes |
| Depth | 54 in (137.16 cm) |
| Height | 15 in (38.1 cm) |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Qty On Hand | 14 |
Reviews
There are no reviews yet.