Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Sweeping curves take a unique path for the Decliff cocktail table design. Supported by three pillars, the top has an elemental style that is more organic than geometric. The table is crafted of cast resin in the Pumice finish.
Product Details
| Cubes | 32.46 |
|---|---|
| Finish Shown | CCF – 350 Pumice |
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 207.0 |
| Total Shipping Weight | 207.0 |
| Website Material | Resin and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Cast resin in Pumice finish | Yes |
| Irregular teardrop-shaped top on four round pedestal legs | Yes |
| Shape | Oval |
| Depth | 44.50 in (113.03 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Qty On Hand | 18 |
Reviews
There are no reviews yet.