Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The Strata cocktail table melds rustic and contemporary styling in an unforgettable design. An elegant rectangular Black Forest marble top boasts black-and-white veining in a pattern reminiscent of wood grain. Crafted from solid cast aluminum in a Textured Graphite finish, the slender four-leg base represents a harmony of modern minimalism and industrial style.
Product Details
| Cubes | 23.35 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 384 Textured Graphite |
| Overall Product Height | 19 |
| Overall Product Width | 36 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 96.0 |
| Total Shipping Weight | 96.0 |
| Website Material | Metal and Stone |
| Designed to nest over 382-031 cocktail table | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Laminated Black Forest marble top | Yes |
| Solid and cast aluminum base in Textured Graphite finish | Yes |
| Depth | 36 in (91.44 cm) |
| Height | 19 in (48.26 cm) |
| Qty On Hand | 29 |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.