Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. With its classic barrel design and tapered arms, the Elizabeth swivel chair strikes a chic and modern silhouette. Tightly upholstered in your choice of fabric, it swivels on an aluminum base. The curved shape provides luxurious support and softens the look of a room.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 4.4 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 35 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Depth | 32.5 in (82.55 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 35 in (88.9 cm) |
| Modern barrel chair | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Welt detail | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.