Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Straight lines are softened with gentle curves on the Lars sectional, complementing the wide track arms and bold silhouette. Plushly deep seat cushions and box-edge weltless bordered back pillows craft a comfort destination. Wide block feet take a stance in textured wood.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (6) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 140.73 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 634 Tadon – Cerused |
| Kitted Skus | 1232LO, 1241LO, 1242LO |
| Leather | 344-020 |
| Leather Shown | 344-020 |
| Marketing Labels | Lars Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 5 |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 110.5 |
| Pieces Shown | 1232LO Lars Corner Chair, 1241LO Lars Right Arm Loveseat and 1242LO Lars Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 401.0 |
| Total Shipping Weight | 401.0 |
| Website Material | Leather |
| Box-edge bordered back pillow | Yes |
| Track arm | Yes |
| Wooden block feet in Tadon Cerused finish | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Modern style | Yes |
| Companion Skus | 1230LO, 1235LO and 1236LO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7ViC00CP–/udkpicw3vanw1u7swtzu.pdf |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Sectional Skus | 1232LO, 1241LO and 1242LO |
| Depth | 110.5 in (280.67 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 26 |
| Width | 110.5 in (280.67 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.